Košarka
Košarka

Euroliga: Popović tragičar, promašio dva šuta za prolaz!

Košarkaši UNIKS-a iz Kazana, lani trećeplasirane momčadi ruske Superlige, neće igrati euroligaško natjecanje ove sezone. U 2. kvalifikacijskom kolu u tome ih je onemogućio belgijski Charleroi...

Pred tri tisuće gledatelja u Kazanu domaći su u uzvratnom dvoboju pobijedili Belgijce 75-71. Gosti su u prvom srazu kao domaćini slavili 75-69.

Hrvatski košarkaš u redovima ruske momčadi, Marko Popović, bio je tragičar dvoboja. U posljednjoj su minuti ruski košarkaši poveli 75-68, taman s dovoljnom prednošću za konačnu pobjedu i plasman u treće, završno kolo kvalifikacija. No, američki šuter u redovima gostujuće momčadi, Chris Hill, zabio je tricu, svoju petu u drugom poluvremenu, za 75-71, što se na kraju pokazalo konačnim rezultatom.

Nije trebao biti da je Popović u završnim sekundama dvoboja pogodio jedan od dvaju svojih pokušaja. Najprije ga je Andre Riddick izblokirao pri pokušaju polaganja, a potom je 28-godišnji Zadranin promašio još i pokušaj za tricu sa sirenom, šut koji bi donio prolazak dalje.

Hrvatski je reprezentativac završio utakmicu s pet poena i iznimno slabim šutom iz igre (0-1 za dva, 1-6 za tri poena). Dodao je tome dva skoka i četiri asistencije. Igrao je 28.5 minuta. Poljak Maciej Lampe s 21 je košem bio najbolji pojedinac u domaćim redovima, dok je Belgijce sa 16 koševa predvodio iskusni Francuz Joseph Gomis. Hill je dodao 15.

Charleroi će u završnu rundu kvalifikacija za jedno od dvaju preostalih mjesta u skupinama, u kojoj će se boriti protiv berlinske Albe koja je u dva susreta bila bolja od Hemofarma, dok će UNIKS nastaviti natjecanje u Eurocupu. Utakmica u Vršcu također je ponudila veliku dramu, na kraju je Hemofarm slavio s pet razlike, 78:73, a u prvoj utakmici je izgubio 73:67.

Druga ruska momčad, sastav Himkija, potvrdila je uvjerljivu pobjedu nad kijevskim Budiveljnikom iz prvog dvoboja. U uzvratu su Rusi kao domaćini slavili 74-67. Zoran Planinić nije igrao za pobjednički sastav, za koji je Krešimir Lončar tijekom 17 minuta igre na parketu zabio 11 koševa (5-8 šut iz igre) uz četiri skoka.

U konačnoj borbi za euroligaško natjecanje igrači Sergija Scariola borit će se protiv Le Mansa koji je bio bolji od ASVEL-a.