Ostali sportovi
Hrvatskoj prvo povijesno europsko zlato!

Barakude potpuno razbile Talijane u finalu!

Hrvatski vaterpolisti pobijedili su Italiju u finalu Europskog prvenstva rezultatom 7:3 (2:2, 1:0, 2:0, 2:1).

Hrvatska reprezentacija stigla je do prvog europskog zlata od svojeg osamostaljenja. Nakon velikog trijumfa nad Srbijom u polufinalu Rudićeve Barakude odigrale su još jednu briljantnu utakmicu u finalu i s lakoćom svladali Talijane koji našim vaterpolistima nikako nisu mogli zabiti gol veći dio utakmice, cijelu drugu i treću četvrtinu te veći dio posljednje.

Hrvatska je u finalu doslovce pregazila Talijane, koji nikako nisu mogli pronaći način kako svladati sjajnog vratar Josipa Pavića i odlično postavljenu obranu. Do zlata se došlo pokretljivom i agresivnom obranom, a kada su Talijani uspijevali doći do prostora čekao ih je Pavić, junak dvoboja s 15 obrana. Talijani nisu zabili zgoditak više od 20 minuta, a u tom periodu su Barać, Bošković, Bušlje, Joković i Muslim odveli Hrvatsku od 2:2 do nedostižnih 7:2.

Odabranici Ratka Rudića, kojima svi stručnjaci priznaju da igraju najbolji vaterpolo, izgubili su na ovom prvenstvu samo prvi susret u skupini sa aktualnim europskim prvacima Crnom Gorom i od tada ne znaju za poraz. 'Pale' su Turska, Španjolska, Rumunjska, Srbija te Italija dvaput.

Velik je to uspjeh ove sjajne generacije koja će i sljedećih godina igrati važnu ulogu u svjetskom vaterpolu.

Tijek utakmice:

Kraj - Gotov je! Hrvatskoj ide zlato!

7:3 - Figlioli pogađa izvrsno iz velike daljine, četiri minute do kraja

7:2 - Gol za Hrvatsku! Gotovo je, Talijani su potpuno razbijeni!

6:2 - Joković!  Kakav gol za nedostižnu prednost!

5:2 - lopta za Hrvatsku, počinje zadnja četvrtina!

Kraj treće četvrtine, Talijani ne mogu zabiti gol Barakudama i sve smo bliži hrvatskom zlatu!

5:2 - Bušlje! Fantastična akcija s igračem više završava pogotkom i sada je to prednost koju će Talijani teško stići

4:2 - Bošković! Silovit pogodak i velika prednost za Barakude!

3:2 - konačno Hrvatskoj prva lopta u trećoj četvrtini

Završena je čvrsta druga četvrtina, Hrvatska na poluvremenu ima gol prednosti

3:2 - Barač! Kapetan je preuzeo odgovornost i zabio s igračem više

2:2 - Figlioli uzima loptu za Italiju

Prva četvrtina završila je neodlučeno, odlično se igra na Mladosti

2:2 - Strašan gol Figliolija, pogodio je superprecizno iz velike daljine

2:1 - Luongo smanjuje s igračem više, opalio je s lijevog krila i lopta se ušuljala pokraj ruke Pavića

2:0 - Bošković! Silovit udarac s vanjske pozicije prolazi kroz ruke Tempestija

1:0 - Hrvatska vodi, Bušlje se sjajno digao i zabio s igračem više!

0:0 - prva lopta za Talijane

Došao je trenutak odluke. Rudićeve Barakude protiv tradicionalno neugodne Italije traže put do prvog povijesnog zlata Hrvatske na jednom europskom vaterpoloskom prvenstvu. Pred prepunim tribinama na Mladosti traži se trijumf kao kruna fantastičnog turnira!

Udarna postava Hrvatske: Pavić - Burić, Barač, Bošković, Sukno, Dobud, Joković

Udarna postava Italije: Tempesti - Gallo, Aicardi, Presciuti, Fiorentini, Gitto, Figlioli