EL: Prva asistencija Rakitića u Sevilli

Nogometaši češke Sparte i Liverpoola u Pragu su odigrali 0-0 u prvom dvoboju 1/16 finala Europa lige. Za domaće su utakmicu počela dvojica hrvatskih 25-godišnjaka, Manuel Pamić i Andrej Kerić...

Lijevi bek Pamić odradio je svih 90 minuta u redovima sastava Jozefa Chovaneca, dok je napadača Kerića u 73. minuti zamijenio Libor Sionko.

Liverpool je bez najvećih zvijezda (Gerrard, Suarez, Carroll...) odigrao ispodprosječnu utakmicu ne uputivši niti jedan (od tri ukupno) udarac u okvir gola. Nisu puno bolji bili niti domaćini. Trener engleske momčadi Kenny Dalglish igrače će u Liverpool ipak povesti zadovoljan.

Ivan Rakitić debitirao je za Sevillu u Europa ligi domaćim porazom (2-1) protiv Porta. Slavila je odlična portugalska momčad, koju s klupe vodi 33-godišnji trener Andre Villas-Boas, 2-1 pogocima Rolanda i Guarina. Kanoute je izjednačio na 1-1 na asistenciju Ivana Rakitića iz slobodnog udarca.

>> VIDEO: Vukojević otvorio puta ka osmini finala i velikoj pobjedi Kijevljana

>> Europska Liga: Bayer zakoračio u osminu finala, Vidi puna minutaža

U švicarsko-ruskim okršajima više razloga za zadovoljstvo imaju gosti u prvim utakmicama, Rusi. Moskovski je Spartak tako pobijedio kod švicarskog prvaka Basela 3-2 iako je na poluvremenu gubio 2-0. Momčad Valerija Karpina, za koju je cijelu utakmicu na klupi prosjedio Filip Ozobić, uspjela je izjednačiti u nastavku preko Kombarova i Džjube. Shaqiri je crvenim kartonom u 78. minuti pomogao gostima do dođu do trećeg gola i pobjede. U drugoj minuti sudačke nadoknade precizan je bio Ananidze.

Zenit je pak minimalno (2-1) izgubio u Bernu kod Young Boysa. Mogli su ruski prvaci izvući i bolji rezultat da im Emmanuel Mayuka u četvrtoj minuti sudačke nadoknade drugog poluvremena nije zabio pobjednički gol. Prvi je za domaću momčad, izjednačujući u 46. minuti, postigao bosansko-hercegovački reprezentativac Senad Lulić. Drugi mu je to pogodak u natjecanju ove sezone.

Golom češkog centarfora Tomaša Necida moskovski je CSKA u Solunu pobijedio PAOK 1-0. Drugo je poluvrijeme, zamijenivši Chalkiasa, na golu domaće momčadi odradio hrvatski vratar Dario Krešić.

Europa liga, 1/16 finala, prve utakmice:

Basel – Spartak Moskva 2-3 (Frei 36, Streller 41 / Kombarov 61, Džjuba 70, Ananidze 90+2)
Young Boys – Zenit 2-1 (Lulić 46, Mayuka 90+4 / Lombaerts 20)
PAOK – CSKA 0-1 (Necid 29)
Sevilla – Porto 1-2 (Kanoute 65 / Rolando 58, Guarin 85)
Rangers – Sporting 1-1 (Whittaker 66 / Fernandez 89)
Sparta Prag – Liverpool 0-0
Lille – PSV 2-2 (Gueye 6, De Melo 31 / Bouma 83, Toivonen 84)