Kvalifikacije za Euro 2012.

Nijemci na korak do Eura, BIH teškom mukom 'slomila' Albaniju

U utorak navečer odigrano je šest susreta kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2012. godine u Poljskoj i Ukrajini...

Njemačka i nakon sedme utakmice kvalifikacija ima maksimalan učinak.

Naime, u skupini A, 'Elf' je u gostima u Bakuu pobijedio Azerbajdžan s 3:1. Nijemce je u vodstvo protiv Azerbajdžanaca, koje vodi bivši izbornik "elfa" Berti Vogts, doveo Mesut Özil u 30. minuti udarcem iskosa s lijeve strane šesnaesterca. Lopta se od dalje stative odbila iza leđa Kamrana Agajeva.

Još jedna odlična akcija Nijemaca bila je u 41. minuti kada je po lijevoj strani odlično povukao Özil i precizno dodao Gomezu, koji samo nekoliko metara od gola pogađa za vodstvo 2:0.

Gomez je podsjetimo, bio junak kvalifikacijskog dvoboja protiv Austrije u petak u Beču kada je postigao oba pogotka za Nijemce.

U drugom poluvremenu 25.000 gledatelja na stadionu Tofik Bahramov nije vidjelo golove sve do same završnice. Tada je u 89. minuti s pet metara gol Manuela Neuera pogodio Murad Husejnov, iskoristivši vrlo lošu reakciju njemačke obrane. Azerbajdžan ipak nije mogao do izjednačenja, štoviše u trećoj minuti sudačke nadoknade je primio i treći pogodak. Strijelac je bio 20-godišnji napadač Mainza Andre Schürrle, bio mu je to drugi gol u dresu nacionalne momčadi.

Sedma je to pobjeda "elfa" u isto toliko odigranih utakmica u skupini A. Izabranike Joachima Löwa od nastupa u Poljskoj i Ukrajini sljedeće godine može udaljiti još samo teško ostvarivi splet okolnosti, točnije Turska bi trebala pobijediti u sve četiri utakmice do kraja, a Njemačka sve svoje tri izgubiti.

U skupini D, Bosna i Hercegovina pobijedila je u Zenici Albaniju s 2:0 i tako se vratila u igru za plasman na Euro.

Izabranici Safeta Sušića sada su na trećem mjestu u skupini D. Na kontu imaju deset bodova iz šest utakmica, tri manje od vodeće Francuske, te dva od Bjelorusije koja je odigrala dvoboj više.

BiH je na stadionu Bilino Polje imala dominaciju većim dijelom utakmice, a obranu Albanije, koju vodi hrvatski stručnjak Josip Kuže, napokon je probila u 67. minuti. Tada je nekadašnji branič Hajduka Boris Pandža glavom vratio loptu Harisu Medunjaninu koji je izbjegao zaleđe, našao se sam pred Saimirom Ujkanijem i mirno pogodio za vodstvo.

Albanci su u 87. minuti ostali s igračem manje nakon isključenja Andija Lile koji je grubim startom pokosio Elvira Rahimića. U prvoj minuti sudačke nadoknade BiH je potvrdila pobjedu iz kontranapada, Zvjezdan Misimović je proigrao Darka Maletića, a član Borca postigao prvijenac u dresu "ljiljana".

U drugom dvoboju ove skupine, Bjelorusija je u Minsku nadigrala Luksemburg s 2:0 i tako zadržala drugo mjesto iza Francuske. Strijelci su bili Sergej Korniljenko u 48. minuti s bijele točke i Anton Putilo u 73. minuti.

Švedska je u skupini E deklasirala susjede Fince s 5:0 i približila se vodećim Nizozemcima na tri boda. Trostruki strijelac u Solni bio je napadač Milana Zlatan Ibrahimović, čiji je gol za 3:0 bio majstorski, a po pogodak su dodali i Kim Källström i Emir Bajrami.

Mađarska je u istoj skupini lako došla do pobjede u San Marinu (3:0).

Farski Otoci su došli do prve pobjede u skupini C. Svladali su Estoniju s 2:0 i tako joj praktički uništili izglede da se eventualno uključi u borbu za drugo mjesto. Domaćini su iskoristili jedanaesterac u 43. minuti. Strijelac je bio Benjaminsen. Četiri minute kasnije pogodak za konačnih 2:0 postiže Hansen.

Rezultati i poredak:

skupina A

Azerbajdžan – Njemačka 1:3 (Husejnov 89 / Özil 30, Gomez 41, Schürrle 90+3)

Redoslijed: 1. Njemačka 21 (7 utakmica), 2. Belgija 11 (7), 3. Turska 10 (6), 4. Austrija 7 (6), 5. Azerbajdžan 3 (6), 6. Kazahstan 3 (6)