Odigrane su prve ovogodišnje utakmice kvalifikacija za Euro 2012…

Najuvjerljiviju pobjedu ostvarili su Nizozemci koji su u sklopu 5. kola skupine E pobijedili Mađarsku u Budimpešti s 4-0.

Otvarajući gol na stadionu Ferenca Puskasa zabio je Rafael van der Vaart već u osmoj minuti nakon asistencije Wesleyja Sneijdera. Netom pred poluvrijeme vodstvo "oranja" na 2-0 povećao je snažnim udarcem ljevicom Ibrahim Affelay, a u nastavku su mrežu Mađarske još tresli i Dirk Kuyt i Robin van Persie. Kuyt je zabio nakon nesebične asistencije Van Persieja, a potom se i sam napadač Arsenala upisao u strijelce nakon lijepog podvaljivanja Gregoryja van der Wiela. Bila je to peta pobjeda Nizozemske u isto toliko nastupa, pa sada momčad Berta van Marwijka predvodi ljestvicu skupine sa šest bodova viška ispred drugoplasirane Mađarske.

U skupini C odigrana su dva susreta. U sudaru dviju vodećih momčadi Italija je pobijedila Sloveniju u Ljubljani s 1-0, dok je Srbija u Beogradu bila bolja od Sjeverne Irske s 2-1. Jedini gol vrijedan tri boda za "azzurre" je zabio veznjak Intera Brazilac Thiago Motta u 73. minuti. Odapeo je ljevicom s nekih 13-ak metara i zabio svoj reprezentativni prvijenac.

''Ne bih mogao tražiti više od postizanja gola u drugom nastupu. Prije svega želio bih zahvaliti suigračima i izborniku na ukazanom povjerenju i toploj dobrodošlici'',rekao je Motta nakon susreta.

''Mislim da smo igrali dobar nogomet, onakav kakav je izbornik Prandelli tražio. Imali smo kontrolu u veznom redu i onda dodavali Antoniju Cassanu koji je između linija gurao lopte napadačima. Izbornik je tražio više kretanja od veznih igrača, tako da se Sloveniji bude teže braniti. Mislim da smo to bolje radili u drugom dijelu i pronašli prostor koji nam je trebao. Mislim da trebamo nastaviti svojim putem jer sigurno imamo momčad koja može još i bolje. Svi moji prijatelji, obitelj i trener Leonardo poslali su mi lijepe čestitke na postignutom golu'', dodao je Motta.

Srbi su u Beogradu gubili od 40. minute nakon gola Garetha McAuleyja, da bi u nastavku u samo devet minuta preko Marka Pantelića i Zorana Tošića došli do potpunog preokreta i tek druge pobjede (u pet susreta).

U skupini A odigrana je jedna utakmica, a u njoj je Belgija slavila na gostovanju kod Austrije u Beču s 2-0. Junak susreta bio je veznjak Standard Liegea Axel Witsel koji je zabio oba pogotka, prvi u 6., a drugi u 50. minuti.

Nogometaši Francuske rutinski su s 2-0 slavili na gostovanju kod Luksemburga u sklopu 5. kola skupine D. Po jedan gol u svakom poluvremenu bio je dovoljan Francuzima da upišu i četvrtu pobjedu u skupini. Otvarajući je zabio Philippe Mexes glavom s ruba peterca, u 28. minuti a drugi Yoan Gourcuff u 72. ljevicom u lijevi gornji kut s ruba kaznenog prostora.

Od prve su minute za "tricolore" zaigrali povratnici u reprezentativni kadar (nakon suspenzije s SP-a u Južnoj Africi) Patrice Evra i Franck Ribery.

Podsjećamo, sljedeće srijede francuska i hrvatska reprezentacija odmjerit će snage u Parizu u prijateljskom susretu.