Nogomet
Nogomet

Barcelona je sa 3:1 pobijedila Manchester United u finalu Lige prvaka na Wembleyju...

Barcelona je i službeno potvrdila svoju nadmoć u europskom klupskom nogometu. U svim segmentima igre nadigrala je Manchester United, pa niti u jednom trenutku nije dolazilo u pitanje njeno osvajanje četvrtog naslova prvaka Europe. Alex Ferguson je možda i najbolji trener današnjice, ali nije mogao pronaći lijek za momčad Pepa Guardiole.

Barcelona je povela pogotkom Pedra u 27. minute nakon sjajne asistencije Xavija. Sedam minuta kasnije izjednačio je Wayne Rooney. Ostaje otvorenim je li Ryan Giggs bio u zaleđu kod duplog pasa sa Rooneyjem.

U drugom poluvremenu Barcelona je došla do vodstva u 54. minuti. Pogodak je postigao najbolji igrač utakmice Lionel Messi. Argentinac je prizemnim udarcem s dvadesetak metara svladao Van der Sara. Čini se da je vratar Uniteda mogao bolje reagirati budući da lopta nije išla u sami kut njegovih vrata.
Barcelona je nakon postignutog pogotka stvorila nekoliko odličnih šansi, ali Van der Sar je u tim trenucima odlično branio. Inače, bila je to posljednja utakmica u karijeri 40-godišnjeg nizozemskog vratara.

Pitanje pobjednika riješio je David Villa u 69. minuti. Messi je napravio pravi mali „show“ na desnoj strani, u čvor je zavezao Nanija, a lopta je na kraju došla do Ville koji s ruba šesnaesterca plasiranim udarcem pogađa desni gornji kut Van der Sara.
U 79. minuti utakmica se mogla zakomplicirati da je mađarski sudac dosudio jedanaesterac za United nakon što je lopta pogodila u ruku Davida Villu u šesnaestercu Barce.

Do kraja utakmice Barcelona je mirno sačuvala prednost, a pred kraj utakmice Pep Guardiola pružio je šansu ozlijeđenom kapetanu Barce Carlesu Puyolu da osjeti travu Wembleyja. Barcelona i Katalonija slavit će pobjedu dugo u noć. Barca je ipak najbolja!

Liga prvaka, finale:

Barcelona - Manchester United 3-1 (Pedro 27, Messi 54, Villa 69 / Rooney 34)

Barcelona: Victor Valdes, Dani Alves (Carles Puyol, 88), Javier Mascherano, Gerard Pique, Eric Abidal, Xavi Hernandez, Sergio Busquets, Andres Iniesta, Pedro Rodriguez (Ibrahim Afellay, 90), Lionel Messi, David Villa (Seydou Keita, 86).

Manchester United: Edwin van der Sar, Fabio da Silva (Nani, 69), Rio Ferdinand, Nemanja Vidić, Patrice Evra, Antonio Valencia, Michael Carrick (Paul Scholes, 77), Ryan Giggs, Park Ji-sung, Wayne Rooney, Javier Hernandez.

Tijek utakmice:

90' Iniesta je pokušao lobati Van der Sara sa tridesetak metara. Nizozemac je bio oprezan.

88' Alves izlazi a ulazi kapetan Barcelone Carles Puyol.

86' Keita ulazi umjesto Ville.

85' Žuti kraton za Valdesa zbog zadržavanja igre.

79' Sporna situacija u šesnaestercu Barcelone. Giggs je išao u dribling, a Villu je pogodila lopta u ruku. Englezi su tražili jedanaesterac, ali sudac je samo odmahnuo rukom.

69' GOOOL!!! Sjajan pogodak Davida Ville. Messi je zavrtio Nanija, lopta je došla do Ville koji plasiranim udarcem s ruba šesnaesterca pogađa desni gornji kut Van der Sara!

69' Nani ulazi u igru umjesto Fabija.

67' Iniesta puca s 25 metara po sredini gola. Van der Sar na mjestu. Barcelona u ovim trenucima ima poptunu dominaciju.

66' Odličan udarac Xavija s distance, no još bolja parada Van der Sara.

65' Alves prolazi s desen strane i odigrava loptu prema Messiju koji puca petom, no netko od Unitedovih igrača "čisti" ispred gol linije.

63' Messi opet prijeti, ali Van der Sar je ovaj put spreman. Korner za Barcelonu.

61' Žuti karton za Carricka koji je srušio Iniestu.

60' Žuti karton za Danija Alvesa. S leđa je pokupio Valenciju i sasvim zasluženo dobio žuti karton!

54' GOOOL!!! Messi je zabio oštrim udarcem s 21-22 metra. Argentinac je prizemnim udarcem pogodio desni kut nemoćnog Van der Sara. Unitedova obrana nije izašla na Messija, a ovaj je to sjajno iskoristio i doveo u vodstvo od 2:1 svoju momčad.

52' Šansa za Danija Alvesa. Brazilac je probio po desnoj strani, izašao je iskosa sam pred Van der Sara, no pucao je točno u vratara.

48' Barcelona je pritisnula United. Xavijev udarac s ruba šesnaesterca blokirao je netko od igrača Uniteda. Zanimljivo da Pique izlazi visoko na lijevu stranu. U ovim trenucima zapravo je lijevo krilo.

46' Počelo je drugo poluvrijeme! Nema promjena u sastavima.

45' Kraj prvog poluvremena. Barcelona - Manchester United 1:1. Barca je povela pogotkom Pedra u 27. minuti, a United je izjednačio golom Rooneyja u 34. minuti.

43' Messi je sjajno prošao kroz sredinu, odigrao za Villu na stranu, a ovaj ulazi u šesnaesterac Untieda i vraća loptu Messiju, no Argentinac je zamalo prekratak.

41' Grub prekršaj Valencije na Messiju tridesetak metara od gola Uniteda. Sjajna akcija Barce umalo je završila drugim pogotkom Pedra.

34' GOOOL!!! Dupli pas Giggsa i Ronneyja, a ovaj potonji zabija za 1:1 odmjerenim udarcem u desni gornji kut Valdesa. Bit će riječi o ovoj akciji budući da se čini kako je Giggs bio u zaleđu.

27' GOOOL!!! Nakons sjajne asistencije Xavija, Pedro je odmjerenim udarcem s petanaesteak metara pogodio desni kut Van der Sara. Barcelona vodi 1:0!!!

18' Slalom Messija kroz obranu Uniteda, no nije mogao sam do kraja.

16' Pedro je imao šansu dosadašnjeg dijala utakmice. Alves je nabacio sa strane, a Pedro je s vrha peterca pucao pokraj stative Uniteda.

7' United je nametnuo žestoki ritam. U nedostatku rješenja prema naprijed Barcelonini igrači konstantno vraćaju loptu prema svojem vrataru Valdesu.

5' Barcelona se oslobodila pritiska Uniteda. No, zakratko!!!

3' Pritisak Uniteda još uvijek traje. Barcelona ne uspijeva povezati nekoliko dodavanja.

1' Veliki finale je počeo!!! Manchester United krenuo je s presingom na zadnju liniju Barcelone.

------------------------------------------------------------------------------------

20.18 Alex Ferguson komentirao je svoju odluku da Berbatova ne posjedne ni na klupu: "Srce me boli zbog toga. Bilo je jako teško donijeti tu odluku."

20.10 Dimitar Berbatov upravo je objavio na svojoj facebook stranici indikativnu rečenicu: "To je komplicirano!"

Bugarin nije ni na klupi, pa će utakmicu pratiti sa tribina Wembleyja. Berbatov je ove sezone bio najbolji strijelac Uniteda u Premiershipu (21 gol), no u Ligi prvaka nije zabio gol već 1134 minute. Taj podatak objašnjava zbog čega ga je Ferguson posjeo na tribinu.

19.56 Službeno!!! Početni sastavi:

Barcelona: Valdes - Alves, Mascherano, Pique, Abidal - Xavi, Busquets, Iniesta - Pedro Messi Villa

Klupa: C. Puyol, S. Keita, I. Afellay, A. Correia, O. Olazábal, Thiago, Bojan

Manchester United: Van der Sar - Evra, Vidić, Ferdinand, Fabio - Park, Giggs, Carrick, Valencia - Rooney, Hernandez

Klupa: M. Owen, P. Scholes, T. Kuszczak, D. Fletcher, C. Smalling, Anderson, Nani

19.48 Nova promjena u sastavu Barcelone!!! U posljednji trenutak Guardiola je izbacio Puyola iz sastava, a u prvih jedanaest igrat će Mascherano. Na jučerašnjem treningu Puyol se ozlijedio. Isprva je bilo upitno hoće li biti spreman za utakmicu, no u tijeku današnjeg dana objavljeno je kako je Puyol ipak spreman za utakmicu. No, očigledno je došlo do obrata...

19.40 Upravo je službeno objavljen početni sastav Barcelone. Umjesto najavljenog Mascherana zaigrat će Abidal. Puyol će, dakle, ipak zauzeti svoje prirodno mjesto na poziciji stopera, dok će Abidal na lijevi bok.

Barcelona: Valdés - Alves, Pique, Puyol, Abidal - Busquets, Xavi, Iniesta - Pedro, Messi, Villa.

Čekamo objavu službenog početnog sastava Manchester Uniteda...

Cijeli svijet očekuje spektakularan nogomet u velikom finalu ovosezonske Lige prvaka. S pravom, jer na mitskom Wembleyju sastaju se Barcelona i Manchester United, prema mišljenju većine ljubitelja nogometa dvije najbolje momčadi Europe i svijeta u ovom trenutku. Engleski mediji objavili su informaciju kako se na crnom tržištu cijene ulaznica dosegle vrtoglavih 12.000 eura.

Nema većih dvojbi oko sastava koji će istrčati na travnjak Wembleyja, tek je pitanje hoće li na desnoj bočnoj strani Uniteda igrati Rafael, Fabio ili O'Shea, no sporne su pozicije nekih igrača te sustavi momčadi. Primjerice, hoće li Pep Guardiola postaviti Mascherana ili Puyola na lijevu bočnu stranu? Uvijek dobro obaviještena Marca najprije je najavila Mascherana na lijevom boku, pa ga je sat i pol prije utakmice prebacila na stopersku poziciju, što izgleda logičnije, no vidjet ćemo što će odlučiti Guardiola.

Pitanje je za koju će se formaciju odlučiti Alex Ferguson? Hoće li „ crveni vragovi“ zaigrati u 4-4-2 sustavu ili Barceloninom 4-3-3? Barcelona je favorit gotovo svih svjetskih kladionica. Koeficijenti se kreću od 2,00 do 2,20 na pobjedu Barcelone, dok se na ManU koeficijenti kreću od 4,20 do 4,50.

Mnogi su mišljenja kako će puno toga ovisiti o kriteriju mađarskog suca Viktora Kassaija, koji je sa napunjenih 35 godina najmlađi glavni sudac u povijesti finala Lige prvaka.
Pusti li Mađar oštriju igru, United će biti ravnopravniji protivnik, mišljenje je mnogih stručnjaka. Barcelona i United do sada su se sastajali deset puta.

Obje momčadi imaju po tri pobjede, a četiri puta je bilo neriješeno. Dvaput su se sastajali u finalima europskih kupova. Prije dvije godine Barcelone je pobijedila u finalu Lige prvaka koje se igralo u Rimu, dok je United slavio u finalu Kupa kupova 1991. u Rotterdamu.

Vjerojatni početni sastavi:

Barcelona: Valdes – Alves, Mascherano, Pique, Puyol,– Xavi, Busquets, Iniesta – Pedro, Messi, Villa
Trener: Pep Guardiola

Manchester United: Van der Sar – Rafael (Fabio?), Vidić, Ferdinand, Evra – Carrick, Fletcher, Giggs – Valencia, Rooney, Park Ji-Sung
Trener: Alex Ferguson