Liga prvaka!

Dinamo na korak od 'playoffa': 'Modri' pobijedili u Helsinkiju sjajnim golom Sammira!

Dinamo je u prvoj utakmici trećeg pretkola Lige prvaka pobijedio na gostovanju u Helsinkiju 2:1...

Helsinki je došao u vodstvu u 14. minuti preko Alexandera Ringa. Ivan Kelava je bez potrebe izašao sa svojih vrata na jednu dugu loptu, Ring je bio brži i lijepo ga prebacio, a zatim poslao loptu u nebranjenu mrežu.

Četiri minute kasnije Dinamo je izjednačio nakon autogola Rafinhe. Brazilac je nakon ubačaja Beqiraja s desne strane ničim izazvan umjesto u korner poslao loptu u vlastitu mrežu. S rezultatom 1:1 otišlo se na poluvrijeme.

Kelava se u drugom poluvremenu iskupio za pogrešku dvjema dobrim obranama, a pobjedu Dinamu donio je Sammir nakon mini-solo prodora u 77. minuti. Bila je to lijepa akcija Badelja, Rukavine i na kraju Sammira, koji je nakon pasa Rukavine prošao dvojicu igrača Helsinkija i odmjerenim udarcem svladao vratara domaćih Wallena.

Do kraja utakmice Helsinki je prijetio, ali nije uspio postići pogodak, pa je ostalo 2:1 za Dinamo. Uzvratna utakmica igra se 3. kolovoza na Maksimiru.

Ovom pobjedom Dinamo je došao na korak od prolaza u posljednje kolo kvalifikacija, odnosno "playoff" za Ligu prvaka.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Tekstualni prijenos:

Kraj utakmice! Dinamo je pobijedio 2:1!!! Uzvrat se igra za tjedan dana u Zagrebu.

92' Lijep udarac Ibaneza iz slobodnog udarca s 22 metra. Wallen je paradom izbacio loptu u korner.

89' Strijelac drugog pogotka za Dinamo izlazi van, a ulazi Adrian Calello.

87' Korner Helsinkija završio je prekršajem nad Kelavom. Netko je u gužvi povukao vratara Dinama.

82' Bah je probio po desnoj strani, lijepo je zavrnuo vanjskom felšom pred gol Dinama. Netko je pucao, ali lopta je na kraju došla do Kelave. Finci su tražili igranje rukom nekog od Dinamovih igrača, no sudac je pokazao da se igra dalje.

79' U igru je ušao Jari Litmanen. Izašao je Sadik.

77' GOOL!!! Prekrasan pogodak Sammira. Rukavina je lijepo ostavio loptu Sammiru, a ovaj se sjurio u šesnaesterac Helsinkija i desnom nogom hladnokrvno poslao loptu u lijevi kut Wallena. Vratar Helsinkija bio je nemoćan.

71' Solidan udarac Krstanovića s distance Wallen brani uz manje poteškoće.

68' Alispahić je izašao, a ušao je Mateo Kovačić.

67' Još jedna šansa za Helsinki. Kelava je obranio udarac Sadika iz neposredne blizine, a zatim je na njega naletio Ibanez. Vratar Dinama dobio je težak udarac u glavu.

64' Opasna situacija pred golom Dinama završila je sretno po Kelavu. Igrači Helsinkija zasmetali su jedan drugom.

62' Prva izmjena Helsinkija. Izašao je Zeneli, a ušao Sorsa.

59' Prva izmjena u momčadi Dinama. Rukavina je ušao umjesto Beqiraja.

58' Udarac Badelja s dvadesetak metara od bloka se odbio pod gredu Wallena, no vratar Helsinkija krajnjim naporom izbacuje loptu u korner.

56' Bah je umalo iznenadio Kelavu "balonom" koji je pao na gredu. Kelava je izbacio u korner. Vratar Dinama odlično je obranio udarac Sadika glavom.

51' Treći korner za Helsinki. Obrana Dinama zaboravila je na Raifnhu koji je nesmetano primio loptu na rubu šesnaesterca. Uputio je zatim oštar udarac, no lopta je pogodila nekog u buketu igrača koji su stajali u petercu Dinama.

50' Pukki je zaprijetio oštrim udarcem s vrha šesnaesterca, ali točno u vratara Dinama. Kelava je imao malih problema ukrotiti loptu.

48' Badelj je sjajno prošao kroz dvojicu čuvara, a zatim je pao, no sudac nije ništa svirao. Korner za Dinamo. Igrači Helsinkija uspješno su se obranuli.

47' Korner za Dinamo. Treći udarac iz kuta za "modre". Loše izveden korner, lopta je za finskog vratara.

46' Počelo je drugo poluvrijeme!

Kraj prvog poluvremena.

44' Velika šansa za Dinamo. Badelj je odigrao odličan pas prema Krstanoviću koji dobro vara čuvara, ali puca prilično mlako. Međutim, Wallen je kratko odbio loptu, na koju je išao Beqiraj, ali Rafinha u posljednji trenutak izbacuje loptu u polje.

41' Žuti karton i za Beqiraja nakon grubog prekršaja nad Ringom.

39' Žuti karton za Ibaneza zbog simuliranja. Argentinac je dobro prošao po lijevoj strani, ali se bez potrebe bacio na rubu šesnaesterca Helsinkija. Nitko ga nije dirao, pa je zasluženo dobio žuti karton,

37' Loš udarac Beqiraja iskosa s lijeve strane. Možda je mogao proigrati Krstanovića, no očito ga nije vidio.

31' Opasna igra Tonela. Slobodan udarac za Helsinki iskosa s lijeve strane. Nakon odbijanca Rafinha je opalio pored vrata Kelave.

30' Žuti karton za Mehmeda Alispahića. Slobodan udarac za Helsinki, Badelj je izbacio u polje glavom.

21' Slobdan udarac za Hesinki iskosa s lijeve strane. Dinamo je imao puno sreće, lopta je otišla preko Kelavina gola.

18' GOOL!!! Rafinha je postigao autogol. Lopta je došla sa strane a Rafinha je ničim izazvan s vrha peterca loptu poslao u vlastitu mrežu. Sada je rezultat 1:1.

14' GOOOL!!! Kelava je bez potrebe istrčao na rub šesanesterca, no Ring je odigrao "sombrero" i zabio u praznu mrežu.

11' Sammir je mlako pucao s dvadesetak metara, pa Wallen nije imao većih problema pokupiti loptu.

9' Igra se vrlo otovoreno., reklo bi se "va banque". Obje momčadi su ušle u utakmicu bez ikakvih kalkulacija.

6' Leko je zaprijetio s distance, ali vratar Helsinkija dobro brani.

2' Dinamo je od starta preuzeo inicijativu. Lopta je na polovici terena koji pripada Helsinkiju. No, ipak Helsinki je iz kontre prvi zaprijetio, no Kelava lako brani udarac Pukkija.

1' Utakmica je počela.

-------------------------------------------------------------------------------

Trener Dinama Krusnoslav Jurčić na teren će poslati očekivanu momčad, istovjetnu onoj koja je u drugom prektolu izbacila Neftči.

S druge strane, trener Helsinkija Antti Murinen na klupi je ostavio najzvučnije ime svoje momčadi - Jarija Litmanena. Iskusni veznjak najvjerojatnije će ući u igru u posljednjih pola sata utakmice.

Dinamo će prvi put ove sezone zaigrati u rezervnim zlatnim dresovima. Desetak minuta prije početka utakmice stadion Finnari, kako se službeno zove, ispunjen je gotovo do posljednjeg mjesta. Prazne su stolice samo u sektoru gdje su trebali doći navijači Dinama. Kapacitet stadiona, koji ima umjetni travnjak, nešto je veći od deset tisuća mjesta.

Početni sastavi:

Helsinki: Wallen - Ring, Sumusalo, Zeneli, Riihilahti - Olaja, Lindstrom, Rafinha, Bah - Sadik, Pukki
Trener: Antti Muurinen

Dinamo: Kelava - Vrsaljko, Tonel, Vida, Ibanez - Leko, Badelj, Alispahić, Sammir - Krstanović, Beqiraj
Trener: Krunoslav Jurčić

Suci: Libor Kovarik, Emil Ubias, Krystof Mencl, Radek Prihoda (svi Češka)