breaking news !: Grbin oštro po Ustavnom sudu: "Pričao sam s Milanovićem, imamo plan C. Popišali su se na sve nas"
I trebaju biti najbolji

Fenomenalni modri dvojac najveće oružje protiv '10:0 Helsinkija'

Dinamo je utakmicom bez golova u Bakuu potvrdio prolaz u treće pretkolo Lige prvaka…

Gostovanje Dinama u Bakuu prošle je bez većeg stresa. Nisu se ponovile "dječje bolesti" iz prošlosti kada su navijači „modrih“ u uzvratnim utakmicama europskih kupova drhtali do posljednje minute. Kao što bi Ćiro Blažević rekao, strah je najbolji „mobilizator“. „Modri“ su naučili lekciju, nisu dopustili da se ponovi Koper ili Edinburgh, već su više-manje kontrolirali utakmicu od prve do posljednje minute.

Dinamo je bio bolji tijekom većeg dijela utakmice i prema svemu viđenom bio je puno bliže pobjedi. Momčad Krune Jurčića u prvih sedamdesetak minuta utakmice nije dopustila Neftčiju da stvori niti jednu izgledniju šansu, no ipak nije moglo proći bez kardinalne pogreške u obrani. Ivan Kelava i Domagoj Vida u 78. minuti umalo su kompromitirali sve što su „modri“ do tada napravili. Ničim izazvani poklonili su loptu igračima Neftčija u zoni gdje se pogreške ne smiju događati. Na svu sreću Neftčijevi napadači nisu u stanju postići pogodak niti kad dvojica idu na samog vratara. Protiv kvalitetnijih momčadi takve pogreške skupo bi bile naplaćene.

Iako bi Dinamo prošao dalje i da je Neftči pobijedio 1:0, taj poraz ostavio bi traga na samopouzdanje Jurčićeve momčadi, pa je dobro da se nije dogodio. Pad koncentracije događao se „modrima“ i u pravoj utakmici u Zagrebu, i to je jedino što u ovom trenutku može brinuti trenera Jurčića. Jurčića mogu radovati odlične partije dvojice glavnih igrača - Sammira i Milana Badelja. Sammiru je protiv Neftčija nedostajao samo pogodak da njegovu igru opišemo maestralnom. Ni Badelj nije bio puno lošiji. Iz utakmicu u utakmicu spomenuti dvojac podiže formu, pa se nadamo da će biti u top-izdanju u trenutku kada to bude najpotrebnije.

Nakon ukupne pobjede od 3:0, može se reći da je Neftči rutinski apsolviran, a sada slijedi „akcija Helsinki“ u trećem pretkolu Lige prvaka. Prva utakmica igra se već sljedeći tjedan u Helsinkiju. Finski prvak demolirao je Bangor pobijedivši ga ukupnim rezultatom 13:0. Helsinki u finskom prvenstvu dominira, gotovo sve suparnike pobjeđuje u „hendikepu“, tako da se može pretpostaviti kako „modre“ u tom dvoboju očekuje zahtjevniji zadatak nego protiv Neftčija.

Prema posljednjim izvješćima najveća zvijezda Helsinkija Jari Litmanen zaradio je na treningu lakši potres mozga, stoga je njegov nastup u prvoj utakmici u Helsinkiju pod upitnikom. Teško je reći koliko će i hoće li uopće četrdesetogodišnji veznjak nedostajati Helsinkiju? Bivši nogometaš Ajaxa nije nastupio u uzvratnoj utakmici s Bangorom, a Helsinki je svejedno ispratio Velšane sa svojeg malog, ali estetski vrlo privlačnog stadiona Finnari s punom mrežom pogodaka.

Dinamo je sasvim sigurno favorit protiv Helsinkija, ali morat će podignuti razinu forme i koncentracije tijekom obje utakmice kako bi bez većih problema izborio plasman u „playoff“ kvalifikacija za Ligu prvaka. Određenu opasnost bi mogao predstavljati Helsinkijev teren s umjetnom travom koji je puno „brži“ od prirodnog travnjaka. U svakom slučaju Jurčić ima gdje uvježbavati svoju momčad na umjetnoj podlozi. Dinamo je nedavno izgradio teren s umjetnim travnjakom najviše kvalitete. Izvršni predsjednik Zdravko Mamić pobrinuo se da njegovim pulenima nedostaje niti ptičjeg mlijeka. Nadajmo se da će „modri“ opravdati očekivanja…