Košarka
Košarka

Finale Kupa: Drama 'Pod tornjem' pripala košarkašima Zagreba!

Završnica Kupa ponudila je dosta drame, a ruke u zraku na kraju su ipak imali Zagrepčani.

Prvi trofej u ovoj sezoni pripao je košarkašima Zagreba, koji su u finalu 20. izdanja Kupa Krešimira Ćosića u Draženovom domu svladali Zadar 91:85 nakon dramatične završnice.

Iako su većim dijelom lovili zaostatak, branitelji prošlogodišnjeg naslova, susret su prelomili u posljednjim minutama, kada Zadrani nisu imali dovoljno koncentracije da zadrže prednost koju su imali većim dijelom utakmice. Na kraju je presudilo loše izvođenje slobodnih bacanja zadarskih košarkaša - promašili su ih čak četiri u posljednjoj minuti.

Najučinkovitiji u pobjedničkim redovima bio je Mario Kasun sa 27 koševa, a Damir Mulaomerović postigao je 14 poena. Kod Zadrana, najviše se istaknuo Brown s 22 ubačaja.

Spomenimo da je centar Zagreba, Kasun proglašen i najboljim igračem i strijelcem završnog turnira u Draženovom domu.

Zadrani su podsjetimo, u vrlo neizvjesnoj polufinalnoj utakmici u srijedu izbacili Cedevitu 83:82, dok je Zagreb bio bolji od Cibone 93:86. Zadar je u polufinalu igrao sa samo petoricom igrača, s obzirom da su bili pod blokadom HKS-a zbog dugovanja Boisi, no nakon što je sporni slučaj po hitnom postupku riješen, Zadrani su u finalu mogli računati na cijelu klupu i standardne igrače iz prve postave, što im se protiv branitelja naslova ukazalo kao dar s neba.

Zadrani su odlično otvorili utakmicu 'Pod tornjem' u kojem su imali vrlo dobru podršku svog Tornada. U Zagreb su naime stigla tri autobusa s njihovim navijačima. Skupilo ih se dvjestotinjak, a pobrinuli su se za solidnu atmosferu.

Odmah na startu, Zadar je poveo 6:1, a Zagreb nikako nije uspijevao postići koš iz igre. Time-out trenera Mrava Mladena Erjavca kod zaostatka 10:3 očito je urodio plodom, pa su Zagrepčani stigli na 10:9. U šestoj minuti osigurali su prvo vodstvo, 14:13, a potom preko Kasuna povećali na 16:13. No, vodstvo nisu dugo zadržali. Zadrani su tricom Cara i košem Bilana na prvi odmor otišli s dva razlike, 23:21.

Još bolju igru prezentirali su u nastavku. Sredinom druge četvrtine pobjegli su na sedam razlike, 36:29 i to su čuvali do 18. minute kada su Mravi uspjeli uhvatiti priključak i serijom 8:0, minutu prije kraja, izjednačiti na 40:40. U tim se trenucima činilo kako će obje momčadi u egalu dočekati poluvrijeme, no Zadrani su s tri furiozna napada i tricom raspoloženog Bilana ponovno vratili prednost i drugu četvrtinu zaključili sa vodstvom 47:40.

Treću četvrtinu nastavili su u jednakom ritmu, dvije uzastopne trice, osigurale su im vodstvo 55:46, no Zagreb se ubrzo vratio u utakmicu, stigao na četiri razlike 55:51, a u 26. minuti i na samo pola koša minusa 60:59.

No, kao već nekoliko puta do tada, čim su osjetili da im Kasun i društvo pušu za vratom, Zadrani ekspresno vraćaju prednost. Marčinković pogađa tricu, a sjajno polaganje prije time-outa ostvario je Mason, za vodstvo 65:59.

Nakon što su Zagrepčani propustili dva uzastopna napada, Zadrani koriste četvrtu osobnu pogrešku Luke Žorića i sa crte slobodnih bacanja, povećavaju prednost na 68:59. Pola minute prije kraja ove dionice, Mravi su se uspjeli vratiti i s dva koša smanjuju na pet razlike uoči posljednje četvrtine.

U zadnjih deset minuta obje su momčadi krenule munjevito. Koševi su padali s obje strane, a na krilima najboljeg strijelca Maria Kasuna, Zagreb se približio na 71:68, a potom je tricom Masića stigao do velikog izjednačenja 73:73 sedam minuta prije kraja.

U dramatičnoj završnici, Mravi su nakon dugo vremena konačno uspjeli ponovno doći u vodstvo, pogodio je iskusni Mulaomerović za minimalnih 75:74, šest minuta prije kraja. No, rezultat se, što je i uobičajeno za ovakve utakmice u kojima je ulog prilično velik, brzinski mijenjao. Zadar je preokrenuo na 77:76, a potom je Zagreb uzvratio i nakon neiskorištenog napada gostiju s Višnjika, pobjegao na tri razlike, 80:77.

Brown je u 36. minuti ubacio za dva poena, a isti igrač je iskoristio jedno slobodno bacanje i ponovno vratio pola koševa prednosti. Nakon dobrih poteza na obje strane, minutu i pol prije kraja Žorić je postigao koš za vodstvo 87:85. U tim trenucima Kasun dobiva peti, isključujući faul, a Zadar nije uspio iskoristiti četiri slobodna bacanja i bilo je jasno da će Zagreb osvojiti svoj ukupno treći naslov u Kupu.

Zadrani, koji su ovaj trofej osvojili za hrabrost i junački podvig u polufinalu, tako su ostali na osam osvojenih naslova u Kupu. Psljednji put u ovom su natjecanju slavili u sezoni 2006/07.