Košarka
Košarka
Nakon drame u produžetku

Košarkaši Zagreba postali prvaci Hrvatske!

Košarkaši Zagreba su pobijedili i u trećoj utakmici finalne serije bili bolji od Cedevite i tako osvojili svoj prvi naslov prvaka Hrvatske!

Do naslova su 'Mravi iz Trnskog' došli nakon produžetka, a konačni rezultat je bio 89-85 (19-18, 16-21, 23-15, 17-21 - 14-10).

Zagreb je do pobjede vodio Krunoslav Simon te američki dvojac Renfroe - Heytvart dok su u redovima Cedevite najbolji bili Žižić i Draper. Ovim naslovom prvaka Zagreb je osigurao i nastup u Euroligi sljedeće godine.

Tijek utakmice:

Cedevita je odlično otvorila utakmicu. Nakon vodstva Zadgreba od 3-2, uslijedila je serija 9-0 kojom je klub iz Sutinskih vrela otišao na 8 pogodaka prednosti (11-3). Ova prednost je prije svega nastala dobrom igrom u obrani u kojoj Cedevita nije dopuštala koševe Zagreba pod košem pa su se 'Mravi' odlučivali na šuteve za tri poena koji nisu bili uspješni. Cedevita je kontrolirala obrambeni skok i iz kontra napada dolazila do laganih koševa. Međutim, nakon što je Ivica Burić tražio minutu odmora, Zagreb se vraća i to s tri ubačaja za tri poena. Prvo je Simon pogodio, a onda je dvije trice ubacio Amerikanac Heytvelt. Cedevita četiri minute nije postigla koša pa je Zagreb i došao u vodstvo (14-13). Do kraja četvrtine igralo se 'koš za koš', a Zagreb je na prvi predah otišao s vodstvom 19-18 nakon što je Damir Mulaomerović pogodio tricu s istekom četvrtine. Treba napomenuti kako se u završnici ovog dijela u igru nakon duge pauze zbog ozljede gležnja vratio 215 cm visoki centar Mario Kasun.

I druga četvrtina je završena košem u posljednjoj sekundi. Ovaj put koš je postigao Damjan Rudež, a nešto ranije je Draper postigao prvu tricu za Cedevitu te je momčad, ovaj put iznimno mirnog, Aleksandra Petrovića na poluvrijeme otišla s prednosti od četiri koša (39-35). U drugih 10 minuta za domaćine su bili efikasni bili Baždarić i Draper, a u redovima Zagreba loš napadački učinak Luke Žorića (samo 3 poena u prvom poluvremenu) su nadoknadili Mašić i Heytvelt koji je postigao još jednu tricu.

Zagreb je odlično krenuo u trećoj četvrtini. Probudio se i Žorić, ali igru su ipak nosili Amerikanci Renfroe i Heytvelt. Puno su bolje 'zaigrali' košarkaši Zagreba i u obrani te natjerali Cedevitu na nekoliko pogrešaka i izgubljenih lopti. Kada se sve to pretočilo u rezultat na semaforu je 3 i pol minute prije kraja treće četvrtine pisalo 53-46 za goste. Tada je Petrović tražio time-out nadajući se nekoj promjeni do kraja ovog dijela, a to se tek djelomično dogodilo. U posljednju četvrtinu se ušlo rezultatom 58-54 za Zagreb, a da nisu Rudež i Draper postigli koševe u zadnjoj minuti 'mravi' su mogli imati i osjetniju prednost.

Andrija Žižić s jedne i Krunoslav Simon s druge strane doveli su minutu do kraja utakmicu u egal. Simon je točno minutu i 2 sekunde do kraja utakmice doveo Zagreb u vodstvo (75-73). Kada je Draper promašio sljedeći napad izgledalo je kao da se utakmica bliži kraju, ali Mulaomerović griješi te Baždarić iz kontra napada utakmicu opet poravnava. U posljednjih 17 sekundi regularnog dijela utakmice odvijala se prava drama. Prvo je Draper 'bananom' zaustavio' Mulaomerovića, a tek dvije sekunde prije kraja utakmice Tomislav Petrović u izglednoj situaciji za pobjedu čini prekršaj u napadu. Simonov pokušaj s centra nije bio ni blizu košu te se ušlo u produžetak.

U produžetku je Zagreb pokazao da je ipak bolja momčad u ovom trenutku. Iz igre su zbog pet prekršaja izašli Žižić i Edwards, a to je bilo dovoljno da Zagreb kontrolira utakmicu do kraja. Imala je Cedevita i šansu da utakmicu odvede u drugi produžetak, ali je Rudež promašio pokušaj 'iz odbojke' nakon što je Draper promađio drugo slobodno bacanje pri rezultatu 87-85 za Zagreb.

"Nakon što smo osvojili kup eto uzeli smo i prvenstvo tako da se na naljepši mogući način opraštam od dresa Zagreba. Zahvaljujem vodstvu kluba na svemu i sada u Unicaji otvaram novu stranicu u svojoj karijeri", rekao je nakon utakmice Luka Žorić koji uskoro postaje član momčadi iz ACB lige za koju je potpisao na tri godine.