Košarka
Košarka
Mravi blizu povijesnog naslova

Zagreb na krilima Žorića poveo 2-0, nervozni Aco ponovno isključen!

Košarkaši Zagreb CO-a pobijedili su na domaćem parketu u Trnskom Cedevitu 82:72 za vodstvo 2-0 u finalnoj seriji doigravanja za prvaka Hrvatske...

Mrave od povijesnog prvog naslova dijeli još jedna pobjeda, a treća utakmica finala PH igra se u Sutinskim vrelima u subotu, s početkom u 20.15 sati.

Luka Žorić bio je u prvom dijelu ponovo nerješiva zagonetka za obranu Cedevitaša, zabio je 15 koševa za 17 minuta provedenih na parketu, a takvu su sliku gledatelji u Trnskom gledali i u nastavku pa je centar Mrava do kraja utrpao 34 koša.

Kod gostiju probudio se u prvoj utakmici nevidljivi Dontaye Draper. Do odmora je za 16 minuta zabio 11 koševa, a ukupno je imao 22 ubačaja.

Ova utakmica ipak je bila znatno drukčija od one prve jer smo cijelo vrijeme bili u egalu. Bilo je malo čarki, ali to je sve sastavni dio finala...

- Luka Žorić
Zagrebaši su u prvoj četvrtini utakmice zaskočili momčad Ace Petrovića te su nakon 10 minuta imali solidnih devet koševa prednosti (22:13). Obrana je opet dobro funkcionirala i Cedevita se mučila kako probiti Mrave.

U drugoj dionici potpuno druga slika. Došlo je do male krize Zagrebaša, pa su gosti iz Sutinskih vrela okrenuli rezultat, vodili pred sam kraj prvoga dijela i s tri koša prednosti. Ipak, na odmor se otišlo s +1 za Mrave (37:36).

A ono što je bila poprilično mirna utakmica u prvih 20 minuta, u nastavku se pretvorila u ludnicu. Prvo je krenulo sa nizom trica obje momčadi, a onda je u 26. minuti nakon petog prekršaja Corsley Edwards bacio loptu prema sucu i zaradio tehničku.

U njegovu obranu skočio je trener Aco Petrović i zaradio drugu, isključujuću tehničku pogrešku. Prvu je dobio nakon samo dvije minute igre, također zbog prigovora sucima. Iako su ostali bez prvoga centra i trenera, Cedevitaši su zadržali hladne glave i u zadnju četvrtinu ušli s košem prednosti (61:60).

Utakmica je bila u egalu do zadnjih 5-6 minuta, a onda se 3:20 minuta do kraja, Zagreb odlijepio na +11. Tu prednost Cedevita više nije mogla stići.

Iako pobjeda nije bila lagana, trener Mrava Ivica Burić može biti zadovoljan velikom prednošću njegove momčadi, koju samo jedna pobjeda dijeli od povijesnog uspjeha.

"Znali smo da ovo neće biti lagan posao. Utakmica se lomila u više navrata, a mi smo bili nervozniji od Cedevite. No, u subotu ćemo se ponašati kao da je 0-0."

A tako sigurno neće moći igrati Cedevita, koja na leđima ima velik pritisak. No, toga se ne boji sportski direktor momčadi iz Podsuseda Matej Mamić.

"Vjerujem da se možemo vratiti. Ključno će biti dobiti utakmicu u Sutinskim vrelima. Nadam se da za to imamo snage, trebamo samo ponoviti ono što smo večeras dobro radili. Suđenje ne ću komentirati jer ne smijem, no teško je igrati bez trenera i kada vam dva centra uđu u probleme s penalima. "

Presudna je bila posljednja četvrtina koju su Zagrebaši vrlo dobro odradili.

Žorić dogovorio sve s Unicajom?

"Mislim da je ovo jedna od boljih četvrtina ove sezone. Naravno, zadovoljan sam i svojom igrom. Ova utakmica ipak je bila znatno drukčija od one prve jer smo cijelo vrijeme bili u egalu. Bilo je malo čarki, ali to je sve sastavni dio finala", izjavio je najbolji Mrav Luka Žorić, kojemu je, aludirajući na njegov mogući skorašnji transfer u Unicaju, predsjednik kluba Davor Jelavić u svlačionici usput dobacio:

"Pa kud ćeš sad, kad idemo u Euroligu." Sudeći prema ovim riječima, transfer trenutno najboljeg igrača kluba iz Trnskog je  već gotova stvar.

Dodajmo da igrači Cedevite nisu bili raspoloženi za davanje izjava. Da bi moglo biti kakvih sankcija ili šok terapija prije treće, možda i odlučujuće utakmice u borbi za domaći trofej i Euroligu u subotu, naslućuje izvanredna konferencija za novinare koja je u sjedištvu tvrtke Atlantic Grupa u Miramarskoj ulici najavljena za četvrtak u 12 sati. Da će tendenciozno suđenje i novo isključenje Petrovića (opet od strane Sretena Radovića, op.a.) ponovno biti jedna od točaka u to ne treba sumnjati... (Agencija VLM)