Ostali sportovi

Ivica: Konačno je potvrđeno da sam najbolji na svijetu

Pet utrka prije kraja sezone Ivica Kostelić osigurao je Veliki kristalni globus!

Učinio je to osvojenim 20. mjestom u spustaškoj utrci u norveškom Kvitfjellu...

Kostelić se spustio stazom Olympiabakken sa startnim brojem jedan i ciljnom ravninom prošao je u vremenu 1:47.48. Na kraju je to bilo za sekundu i 56 stotinki sporije od pobjednika Austrijanca Michaela Walchhofera, ali mu je donijelo dovoljno bodova i za teoretsko osiguranje ukupne pobjede u Svjetskom kupu, budući su njegovi glavni konkurenti Didier Cuche (završio sedmi), Aksel Lund Svindal (36.) i Silvan Zurbriggen (28.) svi redom podbacili.

Kostelić je tako postao prvi hrvatski skijaš kojem je uspjelo osvojiti Veliki kristalni globus. Njegovoj sestri Janici uspjelo je to prethodno u tri navrata. Drugi hrvatski predstavnik u ovoj utrci Natko Zrnčić-Dim spustio se stazom pod rednim brojem 42 i okončao je 31. s dvije sekunde i 16 stotiki zaostatka za pobjednikom Walchhoferom. Inače, pobjedniku utrke Walchhoferu to je ukupno treći spustaški trijumf ove sezone, nakon onoga u Lake Louiseu i Bormiju, te je njime prestigao Didiera Cuchea u poretku za Mali kristalni globus samo jednu utrku prije kraja sezone.

Dodajmo još da je tijekom utrke pao njemački skijaš Stephan Keppler. Nakon jednog skoka izgubio je ravnotežu i odklizao u zaštitnu ogradu. Srećom brzo se pridigao i čini se da je prošao bez težih ozljeda.

Kostelić je nakon završene utrke kratko komentirao:

''Konačno je i matematički potvrđeno da sam najbolji na svijetu i to 5 utrka prije samog kraja. Ne mogu sada reći ništa posebno, samo da sam jako veseo i da se veselim sa svojom ekipom koja je bila cijelo vrijeme sa mnom, ovo je za nas jako emotivan trenutak. Sutra je još jedna važna utrka pa ću poslije nje biti spremniji za izjave.''

Nakon utrke izjavu je dao i Zrnčić-Dim:

''Opet za malo, samo 3 stotinke do bodova. Vožnja je bila bolja nego jučer i mislim da sam u ovom trenutku dao svoj maksimum, a bodovi će već doći. Ivica - jednom riječju fenomenalno. Da netko osvoji Veliki kristalni globus i to da ga osvoji još prije finala, pravo je veliko čudo i meni je drago da sam dio tog pobjedničkog tima. Neizmjerno sam sretan zbog Ivice''

U nedjelju je u Kvitfjellu na rasporedu utrka superveleslaloma s početkom u 11.00 na stazi Olympiabakken.