Ostali sportovi

NFL doigravanje: Green Bay i Pittsburgh u finalu

Za naslov pobjednika Super Bowla, najcjenjenijeg trofeja u američkome profesionalnom sportu, šestog će se veljače u Arlingtonu boriti Green Bay Packersi i Pitsburgh Steelersi...

Packersi su u nedjelju trijumfirali kod Chicago Bearsa 21-14, ostvarivši tako i treću uzastopnu gostujuću pobjedu u ovosezonskom doigravanju, kojom su došli do titule pobjednika Nacionalne konferencije (NFC).

Kvalitetnom su obranom Packersi omogućili svom napadu vodstvo 14-0, a polaganjem B.J. Rajija za 21-17 u posljednjoj četvrtini utakmice osigurali pobjedu. Borit će se na Stadionu Dallas Cowboysa za svoj četvrti naslov u petom Super Bowlu. Posljednji su ga put igrali 1997. godine i izgubili od Denver Broncosa.

Drugi su finalisti pobjednici Američke konferencije (AFC) Pittsburgh Steelersi, koji su na svom stadionu nadigrali New York Jetse 24-19. Na poluvremenu su imali 24-3 nakon nevjerojatnog vodstva od 24-0.

Nakon što su momčadi na poluvremenu zamijenile strane, stvari su se drastično promijenile. U drugom su poluvremenu Njujorčani zaradili 16 poena bez da su ijedan primili. No, veliku prednost domaćih nisu uspjeli uloviti.

Steelersi su najuspješnija momčad u povijesti natjecanja s osam finala. Samo u šest posljednjih godina tri su puta igrali Super Bowl. Od sedam dosadašnjih finala čak su šest završavali pobjednički.

Teksaški Super Bowl, kojim će završiti sezona 2010. godine, bit će 45. izdanje finalne utakmice diogravanja NFL lige.

Za 30 sekundi reklame 3 milijuna dolara

Super Bowl je najveći sportski spektakl u SAD. Amerikanci taj dan slave i zovu ga "Super nedjelja". Ove godine američku himnu će prije utakmice izvoditi Christina Aguilera, dok će u poluvremenu gledatelje zabavljati Black Eyed Peas. Prošlogodišnje finale pratilo je rekordnih 106,5 milijuna gledatelja u SAD-u premašivši gledanost završne epizode vrlo popularne serije M.A.S.H koju je 1983. godine pratilo 105.97 milijuna gledatelja. Rastuća moć socijalnih mreža, Facebooka i Twittera, također je pomogla većoj gledanosti, ocijenili su stručnjaci. Twitter je tijekom prijenosa nekoliko puta bio zagušen, a gledatelji su razmjenjivali dojmove o utakmici. Za 30 sekundi reklamiranja tijekom prijenosa moralo se izdvojiti 2.8 milijuna dolara, dok će se ove godine reklame plaćati i po tri milijuna dolara. (Hina/V.R.)