Ostali sportovi
SPORTOVI
Ostali sportovi

VIDEO Pregled 2010.: Novi vladari, povratak velikana, tragedije...

Godina na isteku ponudila nam je pregršt sportskih uzbuđenja, lijepih, ali i tragičnih događaja...

gol expired (Foto: DNEVNIK.hr)

Godinu 2010. definitivno ćemo pamtiti po Svjetskom nogometnom prvenstvu koje je održano u Južnoj Africi. Na njemu su europski prvaci iz 2008. godine dokazali da su trenutno najveća nogometna sila, a prvi smo put u povijesti gledali europsko finale na SP-u održanom izvan Europe.

>> Kako su nas u 2010. oduševljavali Blanka, Ivica, rukometaši... (1)

>> Prisjetite se najvećih uspjeha hrvatskih sportaša u 2010. godini (2)

Sjajna španjolska nogometna reprezentacija predvođena novim izbornikom Vicenteom Del Bosqueom startala je na SP-u neočekivanim porazom od Švicarske, no trijumfima nad Hondurasom i Čileom ipak je izborila prolazak među 16 najboljih. Padali su zatim redom Portugal, Paragvaj i Njemačka, svi s po 1:0 rezultatom za Furiju, a na kraju i odlična Nizozemska predvođena Robbenom i Sneijderom. Španjolski junak bio je Andres Iniesta koji je u finalu u 116. minuti zabio gol vrijedan svjetske titule, prve u povijesti zemlje, no ne treba zaboraviti ni doprinos Xavija, Ville, Puyola te posebno golmana Casillasa.

U klupskom nogometu na svoje je došao talijanski Inter koji je predvođen trenerom Joseom Mourinhom osvojio Ligu prvaka, Seriju A i talijanski Kup, a osim portugalskog stručnjaka posebno su se istakli u redovima Nerazzura Wesley Sneijder, Diego Milito i Samuel Eto’o. Bila je ovo najuspješnija godina u povijesti kluba, koju je Inter pod vodstvom svog sljedećeg trenera Beniteza okrunio nedavno i titulom na klupskom SP-u.

U Premiershipu do naslova je stigao Chelsea, u Primeri Barcelona, dok se Marseille konačno popeo na vrh Francuske. Bayern je predvođen Robbenom i Olićem imao odličnu sezonu u kojoj je osvojio prvenstvo i Kup te igrao finale Lige prvaka. Europsku ligu osvojio je Atletico, najimpresivniji pojedinci bili su Leo Messi i Cristiano Ronaldo koji su zajedno zabili preko 100 golova, dok je najšokantnija utakmica definitivno bila Barcina 5:0 pobjeda nad Realom u studenom.

Tragedija i uzbuđenja Zimskih olimpijskih igara

Osim SP-a u Južnoj Africi svjedočili smo još jednom istinskom sportskom spektaklu, Zimskim olimpijskim igrama u Vancouveru. One su nažalost počele na najgori mogući način, nesretnom pogibijom gruzijskog sanjkaša Nodara Kumaritašvilija. Gruzijac je izletio s opasne staze i smrtno stradao nakon što se zabio u betonski stup.

Nakon početnog šoka ljubitelji zimskih sportova ipak su se imali čemu veseliti u Vancouveru. U skijanju najveći junaci bili su Bode Miller i Aksel Lund Svindal koji su se okitili s po tri medalje. Naš je Ivica Kostelić dvaput bio srebrni, odmah iza Millera u superkombinaciji i Razzolija u slalomu. Kod žena je dva zlata osvojila Maria Riesch.

U skijaškim skokovima ponovo je bio dvostruki zlatni Simon Ammann, kao i prije osam godina. Osvojio je kasnije Švicarac i Svjetski kup. U biatlonu je naš Jakov Fak osvojio senzacionalno treće mjesto u sprintu, dok se veliki Bjorndalen, najveći zimski olimpijac svih vremena, morao zadovoljiti tek jednim zlatom u štafeti.

Natjecanjem u Vancouveru su dominirali Kanađani koji su nanizali čak 14 zlatnih medalja i završili kao najuspješnija nacija, ispred Njemačke i SAD-a. Najviše su se radovali zlatu u hokeju koje im je donio Sidney Crosby zlatnim golom u produžetku finala protiv Amerikanaca. Individualno je pak najuspješnija bila norveška skijaška trkačica Marit Bjoergen, koja je osvojila tri zlatne medalje, jednu srebru i jednu brončanu.

Schumi se vratio, Vettel preuzeo vrh

Bila je to godina u kojoj smo uživali u povratku u sport tri velika sportska imena: Michael Schumacher vratio se u Formulu 1, Justine Henin u tenis, a Janne Ahonen među skijaše skakače. Iako su njihovi navijači puno očekivali, nitko od njih nije zablistao kao u svojim najboljim šampionskim danima. Henin je od povratnika najviše pokazala, igrala i finale Australian Opena, no ozljede su joj uništile ostatak sezone.

Ljubitelji automoto sportova svjedočili su brojnim uzbuđenjima. Schumacherov povratak možda nije bio glamurozan, no svejedno smo uživali u jednoj od najuzbudljivijih sezona u povijesti Formule 1. Čak pet vozača borilo se za titulu do samog kraja, da bismo na zadnjoj utrci sezone u Abu Dhabiju vidjeli nevjerojatan preokret. Ferrari i Alonso prokockali su lošom taktikom titulu te je prepustili Red Bullu i Sebastianu Vettelu, koji je postao s 23 godine najmlađi F1 prvak u povijesti.

U svijetu relija nismo vidjeli ništa novo: Sebastian Loeb uzeo je sedmu titulu zaredom, dok je u MotoGP-u Jorge Lorenzo iskoristio ozljedama uništenu Rossijevu sezonu pa se okitio svojim prvim naslovom. Nažalost, sezonu je zasjenila tragična pogibija japanskog vozača u Moto2 klasi, 19-godišnjeg Shoye Tomizawe, koji je pao s motora pod kotače rivala na Velikoj nagradi San Marina. Bio je to zapravo najružniiji trenutak cijele sportske godine, noćna mora ljubiteljima motociklizma.

U DTM-u svjedočili smo trijumfu Paula di Reste, u WTCC-u Yvana Mullera, u NASCAR-u Jimmija Johnsona.

Rafael Nadal kao nikad prije

Tenisku godinu obilježio je španjolski majstor Rafael Nadal, koji je skinuo Rogera Federera s trona te nanizao trijumfe u Roland Garrosu, Wimbledonu i na US Openu. Njegov švicarski rival morao se zadovoljiti titulama na Australian Openu i na ATP Finals završnici najboljih u Londonu. Đoković je ove sezone ostao bez velikih trofeja u pojedinačkoj konkurenciji, ali je zato sa Srbijom osvojio Davis Cup. Hrvatski tenis konačno može biti zadovoljan jer je Ivan Ljubičić osvojio veliki turnir u Indian Wellsu, a Marin Čilić igrao je polufinale u Melbourneu.

Kod tenisačica su pak najbolje bile Kim Clijsters koja je osvojila US Open i WTA Finals te Serena Williams koja je osvojila Australian Open i Wimbledon, no zanimljivo na kraju godine kao prva tenisačica svijeta završila je mlada Dankinja Caroline Wozniacki.

Amerikanci zavladali, LeBron šokirao

U svijetu košarke novost je da su Amerikanci konačno počeli ozbiljno shvaćati velika internacionalna natjecanja. Nakon trijumfa na Igrama u Pekingu 2008. godine, američki košarkaši uzeli su zlato i na SP-u u Turskoj ove godine, pobjedom nad domaćinom u finalu. Predvođeni Durantom, Westbrookom, Gayom i Roseom nisu izgubili niti jednom na cijelom turniru.

U NBA ligi Lakersi su se vratili na vrh, nakon što su u uzbudljivom finalu svladali uvijek opasni Boston trijumfom u odlučujućoj sedmoj utakmici. U Europi je pak zavladala Barcelona. Predvođena Navarrom i Rubijom lako je osvojila Euroligu.

Kad su u pitanju šokantni transferi, ove godine on se nije dogodio u nogometu već u košarci: o prelasku LeBrona Jamesa iz Clevelanda u Miami priča se još i danas. Drugi najuzbudljiviji transfer svakako je onaj Mourinha iz Intera u Real, a valja spomenuti i odlazak Ibrahimovića iz Barcelone u Milan te Davida Ville iz Valencije u Barcelonu.

Muče nas Francuzi, ali ne i u vaterpolu

Rukomet u 2010. godini nije svjedočio senzacijama. Na Europskom prvenstvu u Austriji gledali smo isto finale kao i na SP-u u Hrvatskoj godinu prije: između Galskih pijetlova i Kauboja. Nažalost, i sa istim ishodom. U klupskom pak rukometu i dalje vladaju njemački i španjolski klubovi. Ove je godine došao red na THW Kiel koji je i bez prodanog Karabatića osvojio Ligu prvaka.

U rukometu smo možda srebrni, ali barem nam u vaterpolu nema ravnih. Hrvatske Barakude na domaćem su EP-u potopile velike rivale iz Srbije pa zatim i Talijane u finalu za veliko zlato i povratak na sam vrh. U klupskoj konkurenciji i dalje je najbolji talijanski Pro Recco, koji je osvojio Ligu prvaka.

U atletici pak Usain Bolt morao je prepustiti tron Tysonu Gayu u brzim disciplinama, naša Blanka nastavila je dominirati ženskim skokom u vis, a istakao se Kenijac David Rudisha svjetskim rekordom na 800 metara. U plivanju je Phelpsovu dominaciju nastavio drugi Amerikanac, Ryan Lochte koji je na nedavnom SP-u osvojio šest zlatnih medalja.

Cain Velasquez senzacija godine

Za kraj, spomenimo i uzbuđenja u svijetu borilačkih sportova. Što se boksa tiče, nismo vidjeli ništa novo: braća Vitalij i Vladimir Kličko gaze sve pred sobom. Međutim, slobodna borba ponudila nam je nekoliko senzacija…

Najveća senzacija svakako je bio poraz Fjodora Jemjeljanenka u lipnju u dvoboju protiv Fabrizija Werduma. Nepobjedivi Rus napravio je pogrešku i morao se predati Brazilcu. Nažalost, to je jedini Fjodorov meč koji smo uspjeli vidjeti, nadajmo se da će u 2011. biti aktivniji.

Što se UFC-a tiče, Brock Lesnar izgubio je konačno svoju teškašku titulu. Iako ju je na impresivan način obranio protiv Shanea Carwina, nije imao šanse u dvoboju protiv briljantnog Amerikanca meksičkog podrijetla Caina Velasqueza koji ga je brutalno prebio. Novog vladara bit će jako teško skinuti s trona.

Do promjena na vrhu došlo je i u poluteškoj kategoriji gdje je Mauricio Rua zvan ‘’Shogun’’ nokautirao Machidu i preuzeo pojas, dok je u lakoj kategoriji BJ Penn dvaput izgubio od Frankieja Edgara i morao priznati poraz. St. Pierre i dalje suvereno vlada velterom, dok je Anderson Silva odradio borbu godine protiv Chaela Sonnena i na kraju ipak zadržao svoju titulu u srednjoj kategoriji. UFC se potkraj godine proširio i uveo nove dvije kategorije, perolaku i bantam, te se čini kako bi sljedeća MMA sezona mogla biti bolja nego ikad…

Još brže do sportskih vijesti i prijenosa. Preuzmi
DNEVNIK.hr aplikaciju

Nastavi čitati
divider

Još vijesti
divider