Ostali sportovi

Ivica ostao bez medalje: Nisam se snašao, a ni ostvario svoj cilj

Novi svjetski prvak u veleslalomu je Amerikakac Ted Ligety.

Ivica Kostelić ostao je bez medalje u veleslalomskoj utrci Svjetskog prvenstva u Garmisch-Partenkirchenu. Zauzeo je tek 13. mjesto, s 1.34 sekunde zaostatka za novim svjetskim prvakom Tedom Ligetyjem.

Najbolji hrvatski skijaš je nakon prve vožnje na stazi Kandahar bio na visokom trećem mjestu sa samo 23 stotinke zaostatka za tada vodećim Akselom Lundom Svindalom. No, sjajan nastup iz prvog "poluvremena" nije uspio ponoviti u nastavku. Napravio je više pogrešaka i kako se vožnja bližila kraju, njegov je zaostatak bio sve veći, na prvom prolazu 34 stotinke, pa 1.04 i na koncu u cilju 1.34.

"Postava druge vožnje nije mi baš odgovarala, bilo je dosta 'zatvoreno', i nisam se najbolje snašao. Mislim da sam izabrao krivu taktiku, pokušavao sam napadački, a bilo bi puno bolje da sam vozio mirno. No, što se može, nekad se i to događa. Na kraju krajeva mogu reći da nisam ostvario cilj, plasman među prvih deset", izjavio je Kostelić nakon utrke.

Ligety, koji je nakon prve vožnje bio četvrti s 25 stotinki sporijim vremenom od Svindalovog, odlično je odradio drugi lauf i s ukupnim rezultatom 2:10.56 nadmašio vodećeg Francuza Cypriena Richarda za osam stotinki. Francuz se do kraja zadržao na drugom mjestu, a treće je ugrabio Austrijanac Philipp Schörghofer (+0.43).

Najveći je gubitnik na kraju ispao Svindal koji je vodstvo iz prve vožnje pretvorio u četvrto mjesto na kraju utrke. Za Ligetyjem je zaostao 49 stotinki, a za mjestom na postolju samo šest.

Američkom 26-godišnjem skijašu je ovo prvi naslov svjetskog prvaka i ukupno druga medalja sa svjetskih smotri, nakon bronce iz Val d'Iserea otprije dvije godine. Uz to, ima i kombinacijsko zlato s Olimpijskih igara u Torinu 2006. Ove je, pak, sezone pobijedio u tri veleslaloma Svjetskog kupa i vodeći je skijaš u toj disciplini.

Dodajmo i da je branitelj naslova Carlo Janka završio na sedmom mjestu.

Natko Zrnčić-Dim je zauzeo 38. mjesto s 4.92 sekunde zaostatka za pobjednikom, a Sebastian Brigović 47. (+8.16). Tin Široki nije završio prvu vožnju.