Tenis
Tenis
Gdje mu je kraj

Đokoviću prvi put u karijeri finale Wimbledona i svjetski 'broj 1'!

Jo-Wilfried Tsonga nije uspio napraviti novi veliki preokret u Wimbledonu. U polufinalu ga je sa 7-6(4), 6-2, 6-7(9), 6-3 pobijedio srpski tenisač Novak Đoković koji će, neovisno o ishodu finala, od ponedjeljka biti prvi igrač svijeta...

Tsonga je u četvrtfinalu pobijedio Rogera Federera nakon što je gubio s 2-0 u setovima, a kad je protiv Đokovića u trećem setu dvaput vraćao break i spasio dvije meč-lopte, činilo se da je spreman za novu senzaciju. Od toga na koncu ipak nije bilo ništa, Đoković je već u drugom gemu četvrtog seta napravio novi obrat, ukupno svoj šesti u meču, i sačuvao prednost do kraja.

Francuski tenisač, 19. na ATP-ovoj ljestvici, bolje je otvorio meč. Već je u prvom gemu oduzeo servis suparniku i držao prednost sve do desetog gema kad je servirao za prvi set. Đoković je poveo s 40-0, Tsonga se vratio na 40-40, ali do set-lopte nije došao. Drugi igrač svijeta je napravio obrat i u tie-breaku pospremio set u džep.

U drugom setu nije bilo nikakvih neizvjesnosti, s dva nova breaka Srbin je došao korak do pobjede, no na kraju je taj korak ipak bio duži nego što je mislio. Napravio je Đoković break u trećem gemu trećeg seta, Tsonga mu je uzvratio u osmom gemu. Potom je u 11. gemu Đoković još jednom oduzeo servis suparniku, ali uporni Francuz je ipak izborio tie-break u kojem je kod 5-6 i 7-8 spasio meč-lopte i odveo dvoboj u četvrti set, ali to je ipak bilo sve.

Zanimljivo, bio je ovo osmi međusobni meč ove dvojice tenisača i tek treća Đokovićeva pobjeda. No, ona mu je donijela prvi finale Wimbledona u karijeri, a u njemu će se boriti za svoj treći naslov na Grand Slam turnirima, nakon trijumfa na Australian Openu 2007. i ove godine. Srbin, koji ove godine ima 47 pobjeda i samo jedan poraz, preuzet će i svjetski 'broj 1', s kojeg će svrgnuti Rafaela Nadala, čak i u slučaju da Španjolac obrani naslov u All England Clubu.

Nadal će, dodajmo, u drugom polufinalu odmjeriti snage s domaćim junakom Andyjem Murrayjem, četvrtim igračem svijeta.