Tenis
Kralj zemlje nastavlja 'mljeti'

Nadal slomio žilavog Murraya za svoje šesto finale u Parizu!

Španjolski tenisač nastavlja sa sjajnim uspjesima na pariškim terenima...

Najbolji tenisač svijeta, Španjolac Rafael Nadal, izborio je svoj šesti finale u sedam godina u Roland Garrosu. U prvom polufinalu je pobijedio Britanca Andyja Murrayja 6:4, 7:5, 6:4 nakon tri sata i 17 minuta igre.

Očekivanja teniskih eksperata se ispunjavaju. Nadal iz meča u meč igra sve bolje. Nije niti protiv prvog britanskog reketa bio u top formi, ali je bio dovoljno dobar za komotnu pobjedu u tri seta, iako Murray uopće nije ostavio loš dojam.

Statistika sugerira da je Nadal imao puno teži posao nego što pokazuje konačni rezultat. Murray je, naime, imao čak 18 break lopti. No, realizirao ih je samo 3, dok je Nadal iskoristio 6 od 13 takvih šansi. Španjolac je jednostavno bolje igrao najvažnije poene i manje je griješio u tim situacijama.

Ukupno je Nadal imao 4 izravna poena više (34-30) i 9 neforsiranih pogrešaka manje (31-40).

U prvom setu je Nadal odjurio na 5-1. Murray se vratio i smanjio na 5-4, bio je na jedan poen i od potpunog povratka, ali nije uspio iskorisiti šansu za još jedan break.

U drugom setu su obojica držali servise do rezultata 2-2, a onda su gledatelji vidjeli četiri uzastopna breaka. Murray je skupo platio cijenu još jednog izgubljenog servisa u 11. gemu, iako je imao 40-15 u tom gemu.

Treći je set Nadal riješio s breakom već u prvom gemu. Murray je u toj dionici imao 6 break-lopti, ali niti jednu nije iskoristio.

Upisao je tako ljevoruki Španjolac i prvi reket svijeta svoju 11. pobjedu nad najboljim britanskim tenisačem.

"Andy je fantastičan tenisač, zaslužio je vrlo brzo osvojiti Grand Slam turnir. Mene sada očekuje borba protiv najboljeg tenisača u povijesti," komentirao je Nadal.

Murray je, pak apostrofirao slabu realizaciju svojih šansi, budući da je iskoristio samo 3 od 18 break-lopti.

"Imao sam puno break-prilika, ali je Rafa igrao jako dobro u tim situacijama. Bio je u mogućnosti diktirati poene sa svojim forhendom. U svakom slučaju, mislim da sam ove sezone puno bolji na zemlji nego što je to bio slučaj prošle godine", zaključio je Murray.

Nadal će u nedjeljnom finalu igrati protiv Švicarca Rogera Federera, koji je u drugom polufinalu pobijedio Srbina Novaka Đokovića. Ako Nadal ode do kraja, sa šestim naslovom pobjednika na French Openu izjednačit će učinak Šveđanina Björna Borga.