Ostali sportovi

Kakva drama: Francuzi slomili Dance u produžetku za novu titulu!

Francuska reprezentacija obranila je zlatnu medalju na rukometnom SP-u u Švedskoj...

Galski pijetlovi još jednom su dokazali da su trenutni vladari svjetskog rukometa. Četvrto veliko reprezentativno natjecanje zaredom završilo je trijumfom Onestine momčadi, koja je obranila titulu prvaka svijeta iz 2009. godine.

Iako su Danci pokleknuli tek u dodatnih 10 minuta igre, mora se reći da je pobjeda Francuske pred više od 12.000 gledatelja u Malmö Areni potpuno zaslužena. Francuska je tijekom svih 60 minuta izgledala kao momčad koja će obraniti naslov svjetskog prvaka. Danska u osnovnom dijelu utakmice nije imala niti jedno vodstvo, povela je samo jednom (33-32) u prvom produžetku.

Osvojili su Francuzi svoj četvrti naslov svjetskih prvaka, čime su se izjednačili sa Šveđanima i Rumunjima. Francuzima je ovo ukupno osmo odličje sa svjetskih prvenstava, jer su uz četiri zlata osvojili još jedno srebro i tri bronce.

Francuska je u drugom dijelu prvog poluvremena serijom 4-0 pobjegla na prednost 13-9 u 25. minuti. Na odmoru su Francuzi vodili s 15-12 uz veliku partiju Karabatića. U nastavku su Francuzi održavali prednost od tri pogotka razlike do 42. minute, a onda su Danci počeli topiti zaostatak, te su u 49. minuti izjednačili preko Mikkela Hansena na 24-24. Francuzi su opet pet minuta prije kraja imali dva razlike. Danci su ih još jednom ulovili, ali niti jednom u prvih 60 minuta nisu poveli. U posljednjoj minuti je Nikola Karabatić zabio za 31-30, ali je Bertrand Gille zaradio isključenje pet sekundi prije kraja. Spellerberg je preko loše postavljenog francuskog bloka uspio svladati Omeyera i odvesti utakmicu u produžetke.

Danska je u prvom produžetku golom Knudsena stigla do prvog i jedinog vodstva 33-32. No, Karabatić je poravnao, a Guigou je iz kontre opet vratio prednost ''tricolorima''. Christiansen je pogodio za posljednje izjednačenje na utakmici (34-34), a onda je Fernandez s dva uzastopna gola, iz sedmerca i iz igre, prelomio utakmicu na stranu Francuza.

Fenomenalni Nikola Karabatić, koji je proglašen za najkorisnijeg igrača prvenstva (naš Vedran Zrnić izabran je u najbolju sedmorku), predvodio je svoju reprezentaciju s 10 pogodaka. Michael Guigou dodao je sedam golova, Luc Abalo 5 golova, a Bertrand Gille četiri. U Danskoj je prvi strijelac bio Mikkel Hansen s 10 golova. Lars Christiansen zabio je pet pogodaka.

Inače, 23-godišnji Hansen je sa 68 golova i najbolji strijelac prvenstva.

Francuski 53-godišnji izbornik Claude Onesta je svoju momčad doveo do četvrtog uzastopnog zlata na velikim natjecanjima. Francuzi su nakon olimpijskog zlata u Pekingu 2008. uzeli svjetsko u Hrvatskoj prije dvije godine, pa europsko lani u Austriji, a poker zlata kompletirali su u Švedskoj.

Francuska je ovom pobjedom izborila i izravni plasman na Olimpijske igre u Londonu 2012. godine, dok će Danska morati u kvalifikacije.