Nogomet
Nogomet

VIDEO Kup kralja Realu: Ronaldo glavom proparao mrežu Barce

Real Madrid pobijedio je Barcelonu 1:0 u finalu Kupa kralja nakon produžetka...

Pogotkom Cristiana Ronalda u 103. minuti Real Madrid je pobijedio Barcelonu u finalu Kupa kralja. Finale se igralo u Valenciji na stadionu Mestalla, a u svih 120 minuta gledali smo izjednačenu utakmicu u kojoj su obje momčadi imale svoje šanse.

Prvih devedest minuta obilježili su vratari Ikera Casillas i Pinto. Obojica su u nekoliko navrata sjajno reagirali. Cristiano Ronaldo najčešće je bio u šansama za pogodak, no sve do 103. minute nikako nije mogao svladati rezervnog vratara Barce. Nakon sjajnog centaršuta Di Marije, Ronaldo je nadskočio Mascherana i glavom zatresao mrežu nemoćnog Pinta.

Ronaldo je u subotnjem prvenstvenom "El Clasicu" postigao svoj prvi pogodak u sudarima s Barcelonom iz jedanaesterca, a sada je, eto, bio strijelac i iz igre.

>> Guardiola: Moramo ostati ujedinjeni; Mourinho: Nije ovo moj naslov

Real je tako došla do prve pobjede nad Barcelonom nakon što je u prethodnih šest utakmica zabilježio pet poraza i jedan remi. Već sljedećeg tjedna na rasporedu je novi sudar Barcelone i Real Madrida, ovaj put u polufinalu Lige prvaka. Prva utakmica igra se u Madridu 27. travnja, a uzvrat u Barceloni na rasporedu je 3. svibnja.

*** OVDJE možete pročitati komentar na blog.hr o velikoj pobjedi Real Madrida

TIJEK UTAKMICE:

Utakmica je počela prije nekoliko trenutaka. Mestalla je ispunjena do posljednjeg mjesta (55.000). Podjednak je broj navijača s obje strane.

U četvrtoj minuti Real je imao slobodan udarac. Ronaldo je proigrao Sergija Ramosa koji je iz prve pucao na vrata Barcelone, no loptu je blokirao Adriano. Ramos je tražio ruku, ali lopta je pogodila Adriana u tijelo, tako da je sve bilo regularno.

Inače, Real i Barca sastajali su se do sada pet puta u finalima Kupa kralja. Barca je slavila tri puta.

U prvih desetak minuta gledali smo opreznu igru obje momčadi.

Prvu šansu imao je Real u 12. minuti. Ozil je odlično proigrao Ronalda koji loše prima loptu, pa je morao pucati gotovo iz mrtvog kuta. Dobro je to napravio, no netko od Barceloninih igrača s druge stative izbio je loptu u polju.

Mesut Ozil bio je u prilično dobroj situaciji za postizanje pogotka u 21. minuti. Na jednu povratnu loptu naletio je iz pozadine, no njegov udarac s vrha šesnaesterca otišao je dva metra pokraj gola Barcelone.

U ovim trenucima čini se da je Real opasniji. Barcelona drži loptu, ali nije još stvorila niti jednu opasniju situaciju po vrata Ikera Casillasa.

Pepe je zaradio prvi žuti karton na utakmici nakon starta na Mascherana. Odluku suca Alberta Undiana Mallencoa žestoko je popratio trener Reala Jose Mourinho.

Prvo iskrenje na terenu dogodilo se u 28. minuti. Arbeloa je nagazio Davida Villu nakon jednog duela. Sudac to nije vidio. Umiješali su se ostali igrači kada su Sergio Ramos i Arbeloa na silu pokušali podignuti sa zemlje Villu.

Cristiano Ronaldo ponovno je imao izglednu šansu u 31. minuti. Situacija nije bila laka. Ozil je odično proigrao Ronalda jednom dubinskom loptom, no Portugalac je nije dobro zahvatio, pa je to bio lak plijen za Pinta.

Nakon Pepa, požutio je i Pedro zbog neopreznog starta. Ozil je još jednom odlično proigrao Ronalda koji se sprintom od dvadesetak metara sjurio u šesnaesterac Barce i zatim odlično pucao iskosa s desne strane, no Pitno je dobro reagirao.

Nakon toga Pepe je pokupio Piquea i bio je jako blizu drugog žutog kartona. Barcelonina klupa tražila je isključenje, a sudac je samo odmahnuo rukom.

Pet minuta prije kraja poluvremena Barcelona je pritisnula Real na njegovu polovicu. Barca je imala nekoliko udaraca s distance, ali Realova obrana ih je odlična izblokirala.

U 44. minuti Real doista nije imao sreće. Ozil je odigrao fantastičan dupli pas s Ronaldom na desnoj strani. Portugalac mu je loptu vratio ramenom, a Ozil je kao navođenim projektilom pogodio Pepea u glavu. Brazilac s portugalskom putovnicom sa šest-sedam metara udaljenosti pogađa unutrašnju stranu stative Barcinog gola. Lopta je "plesala" po crti gola, no nije htjela u mrežu.

Kraj je prvog poluvremena u kojem je Real definitivno bio bolja momčad. Imao je barem četiri dobre šanse, dva udarca u okvir vrata, a Barcelona niti jednu šansu i niti jedan udarac u okvir vrata, iako je omjer posjeda lopte bio debelo u njenu korist (64:36). No, na odmor se otišlo s rezultatom 0:0.

DRUGO POLUVRIJEME:

Španjolski kralj Juan Carlos I. vratio se s kratkog odmora. Kraljica Sofia posrnula je penjući se po stubama, ali dobro se snašla. Dobroćudni kralj samo se nasmijao. Drugo poluvrijeme može početi.

Barcelona je tražila jedanaesterac nakon što je Iniesta pao u šesnaestercu Reala. Čini se da je sudac dobro procijenio da to nije bilo za najstrožu kaznu.

U 51. minuti Pedro se sjurio se lijeve strane prema golu Casillasa. Nakon bickla dobro je potegap s vrha šensaesterca, no lopta je prohujala pokraj vratiju. Bila je to prva ozbiljnija polušansa Barcelone na utakmici.

Čini se da je Barcelona u drugom dijelu startala odlučnije. Xavi i Iniesta pokušali su s nekoliko okomitijih lopti pronaći napadače Barce. Nije prošlo, ali moglo je biti opasno po vrata Casillasa.

Xabi Alonso dobio je žuti karton nakon prekršaja na Messiju. Slobodan udarac za Barcelonu 25 metara od gola Reala. Messi nije uspio prebaciti "živi zid" Reala. Trenutačno se igra 62. minuta. Još uvijek je 0:0.

Messi je dobio žuti kraton zbog ometanja slobodnog udarca Reala. Naravno da je ta odluka suca popraćena ovacijama Realovih navijača.

Ovaj put Barceonine navijače digao je na noge Xavi nakon što je povukao jednu atraktivnu petu na sredini igrališta.

U 67. minuti poništen je pogodak Barceloni zbog zaleđa. Pedro je utrčao u šesnaesterac sa lijeve strane nakon sjajnog dodavanja Messija, prevario je Casillasa, no pomoćni sudac je podigao zastavicu. Čini se da je bio u pravu. U pitanju su bili centimetri.

Ozila je zamijenio Adebayor.

U jednoj minuti dvije odlilčne šanse Barcelone. U 74. minuti Casillas je prvo sjajno obranio udarac Messiju, a nedugo zatim prozreo je i lob Pedra odbivši loptu u korner.

Barcelona je u drugom poluvremenu dominantnija momčad. Real se za sada isključivo brani u drugom dijelu. Još jednom je Casillas spasio Real. Igrala se 80. minuta, s lijeve strane prošao je Iniesta, dobro je pucao, no Casillas još bolje brani.

Marcelo je umalo postigao autogol. Lopta je išla prema Messiju, a Brazilac je bio primoran riskirati izbacivanjem lopte uz stativu svojeg gola.

Ronaldo je ponovno bio u vrlo izglednoj šansi u 87. minuti. Međutim, opet je loše primio loptu i šansa je propala. U 90. minuti Real je umalo postigao pogodak. Di Mario je sjajno pucao s dvadesetak metara, no Pinto je izvadio loptu ispod grede.

Ostalo je 0:0. Igrat će se produžetak. Ronaldo je poput brzog vlaka pretrčao Adriana i iz prve pucao iskosa s desne strane, no lopta je prohujala pokraj desne stative Barcinih vrata.

GOOOL!!! U 103. minuti Ronaldo je proparao mrežu Pinta udarcem glavom a nakon centaršuta Di Marije. Ronaldo je nadskočio Mascherana i poslao loptu pod gredu Pinta. Bio je to 42 gol Ronalda u sezoni.

Afellay je zamijenio Villu, a Keita Busquetsa. U finišu produžetka Ronaldo je imao još jednu odličnu šansu. U posljednji trenutak blokirala ga je obrana Barcelone.

-------------------------------------------------------------------------------------

Novi „sudar svjetova“ igra se na „pozornici Mestalle“ s početkom u 21.30 sati. U finalu Kupa kralja sastaju se Barcelona i Real Madrid, i to četiri dana nakon njihova prvenstvena okršaja na Santiago Bernabeuu, gdje je bilo 1:1. Još dva nas očekuju polufinala Lige prvaka.

Prema posljednjim informacijama koje stiže iz Španjolske čini se da će se Jose Mourinho odlučiti za sličnu postavu kao i sa subotnje utakmice. Pepe bi ponovno trebao igrati centralnog veznog, a umjesto Albiola na mjestu stopera pojavit će se Arbeloa.

Josep Guardiola držat će se pravila da u Kupu kralja umjesto Valdesa brani Pinto. Umjesto ponovno ozlijeđenog kapetana Puyola trebao bi zaigrati Mascherano, dok je ostatak početne momčadi nepromijenjen. Prema sastavu momčadi jasno je da će Mourinho ponoviti taktiku s Bernabeua, gdje se Real povukao u svoju polovicu i prepustio Barceloni posjed lopte. Real Madrid već 18 godina nije osvojio Kup kralja, dok je Barca svoj posljednji Copa del Rey osvojila 2009.

„U mojem mandatu Real je osvojio sve osim Kupa kralja. Igrali smo dva finala, nadam se da će treća biti sreća“, poručio je predsjednik „kraljevskog kluba“ Florentino Perez.

Početni sastavi:

Barcelona: Pinto – D. Alves, Mascherano, Pique, Adriano – Xavi, Busquets, Iniesta – Pedro, Messi, Villa
Real Madrid: Casillas – Arbeloa, S. Ramos, Carvalho, Marcelo – Khedira, Pepe, A. Alonso – Di Maria, Ronaldo, Ozil